Tiden er bare gået og det her indlæg har jeg længe haft i tankerne – og nu endelig taget mig sammen til at få nedfældet.
Det handler om mad – vel og mærke rigtig mad. Her kalder vi det ikke længere foder – for vores beagler får kun hjemmelavet tilberedt mad.
Op gennem tiden der er gået, har vi kæmpet med så mange øreinfektioner, dårlige maver (fordøjelse) – eksem og lign. Det har kostet i dyrlæge regninger af flere 1000 kr. gennem tiden.
Der er prøvet et hav af mærker indenfor hundefoder – tørt som vådt – som måske nok fungerede en periode – men så fik en af beaglerne de ovenforstående symptomer og så skulle man igen bruge oceaner af tid på at finde nye veje.
Det til dato bedste tør og vådfoder vi har brugt gennem tiden er James Wellbeloved – tørfoderet kan stadig købes, men ikke vådfoderet og det var i så fald det jeg ville bruge som en ind i mellem variation.
Efter Oscar nu har fået konstateret dårlige nyrer er der ikke andre veje end det hjemmelavede.
Både Oscar og Darwin trives rigtig godt på den mad jeg selv laver. Helbreds mæssig er de i god stand og der er ikke set øre problemer i lang tid. Jeg kigger ørerne efter 1 gang i ugen og de er altid fine og lugter neutralt – så heller ingen øre rens er brugt i meget lang tid. Hud og pels er i top. Vægten stabil – det er meget lettere at regulere vægten med det mad du laver selv.
Det eneste tørfoder vi bruger ganske lidt af er Hills I/D low fat – som beaglerne får som godbidder og et hurtigt godnat måltid. De vil nemlig gerne have dem – de er tilpas små – så derfor fylder det ikke så meget i den øvrige madplan.
Min pointe med dette indlæg er at fokusere på det kommercielle foder som en stor ulempe for mange hunde. De bliver syge af det – længere er den bare ikke – og det koster ejerne tonsvis af kroner fordi de så skal symptom behandles for et eller andet opstået og som kunne have været forhindret – hvis hunden havde fået rigtig mad. Og når vi er ved kommerciel foder så er dyrlægens ikke bedre. Dyrlæger lærer som udgangspunkt ikke ret meget om ernæring når de læser til dyrlæge – min egen dyrlæge er ingen undtagelse.
Hvis man vil sin hund – det bedste så giver man den rigtig mad fra starten. I gamle dage før industrien tog fart og skabte den ide at det kun var færdig fabrikeret foder der fungerede – da spiste vores hunde rigtig mad og fik yderst sjældent sygdomme.
Vi hunde ejere er nød til at lære at vi godt selv kan gøre det bedre når det gælder mad. Vi kunne i de gode gamle dage – og det kan vi stadigvæk – for det fortjener ens bedste ven 😉

![]()






