For fanden da osse

Darwin har den senere tid taget tilløb til at få lidt dårlig mave igen. Den var ellers blevet så fin og har fungeret i 2½ års tid nu.

Så opdagede jeg jo at wolfsblut havde lavet deres deklaration om og at der nu er 16 % fedt i foderet – så tror da pokker han ikke kunne tåle det – det trigger lever og bugspytkirtel lige med det samme.

Så fik han skånekost en periode og maven blev god igen – så beslutter jeg så at bruge det her robur foder som han også har fået tidligere og hvor der ingen problemer havde været. Meen det skal jeg love for at der nu er igen  – for dæleme om den deklaration ikke også er lavet om!!! Hvad har de dog lige gang i de producenter. Jeg er bare så ked af det – for nu er han igen på skånekost grundet et for højt fedtindhold 

Jeg har nu besluttet at skifte foder fuldstændig – derfor har jeg været på jagt i dag og fundet noget i England som Darwin kommer over på og kommer det til at gå godt – så kan de allesammen få det foder. Proteinet er helt nede under 20 % og med en fedt % på kun 8 og der stort set ikke er noget i som skulle kunne trigge hans mave – håber jeg at det kan gå – de laver også noget våd foder som jeg vil prøve af på ham hen af vejen.

De sender hurtigt derovre fra – så jeg håber det når frem inden weekenden.

Det er Darwin i forgrunden
Det er Darwin i forgrunden

Loading