Jeg er faldet over et par bøger om Beaglen. Disse bøger har jeg nu bestilt hjem fra Amazon. Kan ikke få nok oplysninger om denne lille skønne race. Selvom jeg har 3 af slagsen og udmærket kender Beaglens sind og væremåde, så er det også rart at læse om andres erfaringer og måske opdage noget nyt og som jeg kan arbejde videre med i forhold til mine egne hunde.
Netop det dybe kendskab til racen gør at man så også bedre selv kan formidle sin viden videre.
I dag har jeg fået at vide at mine ny erhvervede bøger er på vej og vil ankomme en af de første dage i næste uge. Glæder mig vildt meget til at læse og udvide min viden.
Begge bøger hedder “The Beagle” men er skrevet af to forskellige forfattere – Ann Phillips og Diane Morgan.
I går aftes kom vi her i huset til at snakke om – hvis vi om åre skulle have ny hund igen, hvilken det i så fald skulle være. Ingen af os var i tvivl om at Beaglen er vores race – den er kommet for at blive og ville vi ikke være i stand til om 8-10 år at have sådan en – så skal vi vist slet ikke have nogen hund. Andre racer i hound klassen kunne komme i betragtning – men da Beaglen jo er den mindste hound – så må det vist blive ved den 😀
Og Hmm jo jeg leger faktisk med tanken om en 4. Beagle!! Til nu er det dog kun en tanke – men man kan aldrig vide!!
![]()






