I oktober blev Charlie 9 år. Dengang havde jeg lige mistet min far, så jeg havde ikke overskud til at gå så meget i detaljer omkring Charlie og hans ve og vel.
Imidlertid er der dog sket nogle forandringer som jeg føler behov for at fortælle lidt om. Man kan vel godt sige at Charlie nu er det der hedder en senior og dermed ved at blive en ældre hund. Jeg håber naturligvis at jeg har ham nogle år endnu, for han er da langt fra faldet af pinden og på mange måder en aktiv beagle – når det vel og mærke passer ham. Han er vel som de fleste beagler, når det kommer til det.
Charlie har altid været en meget rolig beagle – det passer slet ikke til ham at lave uro eller stille sig an på nogen måder. Banditten i ham er der dog, for han kan sagtens spille op til narstreger – stikke af med min grydehandske, noget papir han har hugget fra mit skrivebord og hvor han “forlanger” at forhandle om at jeg får det tilbage mod at han får en godbid 😆
Siden sidste sommer (juni) har Charlie været på et tilskud som hedder Luposan Gelenk Pellets, som styrker led og sener i kroppen. Dette kom han på, fordi han uden noget forudgående begyndte at halte på sit højre forben. Han var øm i skulderen og dyrlægen vurderede at det kunne være noget begyndende gigt. Derfor kom han på Gelenk tilskuddet og det har haft en meget stor virkning på ham. Efter bare 1 måned så vi ikke længere at han haltede og det har holdt ved lige siden.
Charlie spiste på daværende Regal foder hvor jeg vekslede mellem salmon og sensi varianterne. Han var meget fin og havde en helt fantastisk blød pels. Der er indhold af brune ris og havre i regal foderet og da Darwin ikke trives så godt på sådan noget blev det pludselig kompliceret at fodre beaglerne, fordi Darwin ikke måtte få det her. Han kunne dog godt tåle salmon varianten i mindre mængde, men nogle gange var det svær for resten af familien hvem der skulle have hvad og hvorfor. Så Charlie kom over på Omnisense.
Det har han også været fin på – men alligevel ikke helt. Senere kom Oscar og Darwin på Lilys Kitchen og dette fik Charlie også lidt af – uden problemer.
Så langt så godt – kan man sige. Men alt var ikke helt okay for Charlie.
Hans mave begyndte at gøre knuder og hans analkirtler gjorde oprør – så det betød vi måtte tømme dem lidt oftere. Det var ikke optimalt for Charlie.
Jeg satte mig ned og begyndte at sætte tingene sammen og her kunne jeg godt se, at på foder siden var det ikke optimalt for Charlie. Han var i mellemtiden stået af på Lily’s Kitchen – nægtede pure at spise det. Så det måtte ende her. Han havde desuden taget lidt på – 1 kg ikke meget – men nok til at han ikke trivedes som tidligere. Hvad så med foder? – Det har Charlie selv afgjort – så han bliver på omnisense – jeg vil gå lidt ned i kvantum og måske tilbyde lidt ekstra grønsager – men det afhænger af om kræsenpinden vil spise dem. Charlie mener nemlig ikke at en rigtig hund spiser grønsager – i grunden er det jo også ligeså unaturligt som at hunde spiser ris eller kartofler. Grønsager mætter ikke altid godt nok og det kan give gæring i maven. Vi får se, hvad der sker. Charlie kan dog godt lide gulerødder, så måske jeg kan få det i ham.
Når vi kommer lidt længere hen på året – mod foråret og lysere tider, vil jeg få Charlie undersøgt med en egentlig senior prøve. Her kan man via en blodprøve se hvordan han har det, hvordan de indre organer fungerer – og er der mangler kan jeg via dyrlægen få råd til hvordan jeg støtter ham mest optimalt.
![]()






