Charlie reagerer voldsomt på medicin behandlingen denne gang. Han bliver medicineret med Clinacin Vet. 75 mg. Han har tidligere fået denne form da han jo nu for 3 gang er angrebet af læbefolds svamp. Første gang var i marts sidste år og nu igen her små 10 måneder senere og af en periode på 2 gange indenfor 14 dage.
Jeg har denne gang forsøgt at støtte op med Canikur – men hans afføring er blevet ret lind. I nat blev han rigtig dårlig og vores ældste søn kom op i soveværelset og hentede mig, da Charlie havde kastet voldsomt op.
Nede i stuen mødte der mig et syn som gjorde jeg blev noget chokeret. Charlie havde kastet noget slim/væske op og en masse blod. Der var blod i hans bur på hans tæpper – så jeg måtte i gang med et større rengørings arbejde klokken cirka 4 her til morgen. Min søn havde haft ham ude og selv været med ude. Charlie havde tisset og lavet det store også. Hans afføring var dog normal sagde sønnen.
Charlie lå i en af vores stole og sønnen havde pakket et tæppe om ham. Han virkede sløv og træt, men ville gerne løfte hovedet og kigge på mig, så jeg lod ham bare være.
I dag har han ikke fået medicinen – det er endegyldigt slut, når hans mave reagerer som den gør. Faktisk har hans mave ikke været optimal efter den første medicinbehandling i marts sidste år. I morgen ringer jeg til dyrlægen og fortæller dem at jeg har stoppet medicin behandlingen af Charlie og hvorfor.
Jeg er lige nu i gang med at studere på naturmidler – så vi kan få renset den svamp ud af kroppen, for selvom Charlie bliver opereret, så vil svampen jo stadig være i hans system.
I dag er Charlie nogenlunde i vigør. Han har spist James Wellbeloved foderet på normal vis og virket sulten. Jeg har gået en lidt kortere tur med ham og her har hans afføring været ok – omend den stadig er noget lind. Resten af dagen skal gå med “ture” i haven og så ellers bare komme sig. Det er vigtig han er i nogenlunde stand inden på onsdag.
![]()






