Denne gang holdt det næsten ½ år før vi måtte skride ind og tømme analkirtler på Charlie.
Jeg bemærkede i dag da jeg gik med ham – at han kun satte sig en gang – og at han ikke lavede ret meget. Da strejfede tanken mig om det var analkirtlerne som den var gal med.
Charlie har været glad og frisk i dag – har leget med Darwin og tosset rundt ude i haven. Han har spist normalt – men dog har jeg bemærket at han, når han lettede ben løftede benet lidt stift – som om det gjorde ondt?
Til aften – da min mand kom hjem bemærkede han at Charlie gned rumpen lidt – så var sagen klar. Min mand og vores ene søn tog Charlie med udenfor. Charlie kom op på havebordet og så blev analkirtlerne klemt ud. Det var i sær den højre der var tilstoppet, hvor det nærmest sprøjtede ud – så godt han fik det ordnet.
Bagefter virkede Charlie noget lettet og ret hurtig kunne jeg se han bevægede sig mere normalt. Charlie tog sig efterfølgende en veltjent lur 😀
![]()







