Opdate på Oscars Epulis

Der er gået over 8 uger siden Oscar fik fjernet sit epulis hos dyrlægen – samt renset tænderne. Så her vil jeg komme med en opdate.

Det går rigtig fint og tænder samt tandkød ser godt ud. Vi startede op lidt tidligere med tandbørsten efter der var gået 3 uger.

Den seneste måneds tid har Oscar fået tilskud af plaque off – som er et middel baseret på en speciel tang plante. Fidusen er at det skal hindre plak i at danne sig på tænderne og sætte sig fast. Det er speciel rovtænderne vi skal passe på. Det lader til at det har haft en positiv virkning og Oscars tænder fremstår i det hele taget meget mere hvid end tidligere. Udover det syntes jeg heller ikke han savler så meget som hidtil. Plaque off virker ved at gå ind i blodbanen og via den vej rense systemet – således også spyttet som bliver mere neutral og dermed forhindre at der dannes plak på tænderne.

Charlie og Darwin får det naturligvis også og i sær på Charlie kan jeg mærke hans ånde er blevet bedre.

Dette middel og brugen af bucadog pasta er noget vi aldrig skal være foruden – og jeg håber at vinden nu vender og vi kan holde Oscars epulis stangen.

Oscar
Oscar

Loading