Lidt nyt omkring Darwin. Det går nu endelig fremad – anal sækkene er ved at hele op – men han er ret mærket af hele den her omgang. Han er nu fast på urte pensil – de næste 14 dage får han 4 om dagen – derefter går vi ned på 2. Udover det får han urtekraft så hans system kan blive renset ud. Jeg har læst og læst og er ved at blive helt skeløjet for noget forårsager jo at hans anal kirtler bliver så betændte fra den ene dag til den anden. Alt har en sammenhæng og derfor har jeg nu kigget kritisk på foderet – for man skal jo ikke tro at fordi foderet hedder A og indeholder alle de gode ting som man troede var gode – så har det nu vist sig at det kan spille en ret stor rolle.
I øjeblikket er Darwin med øjeblikkelig virkning kommet på et hyppoallergent foder hvor jeg har sikret mig at det ikke indeholder skadelige vitaminer/mineraler eller salte – som mange foder typer indeholder nu om stunder. Det vådfoder han har spist det seneste 1½ års tid har vist sig at indeholde salt – Ja SALT og det kan være fatalt for analkirtlerne. HVORFOR FANDEN kommer foderproducenterne sådan noget lort i deres foder – det er sgu lige før man skal være videnskabsmand for at holde hund!!!
Nuvel det går altså fremad – og jeg håber Darwin nu får roen til at komme sig – alternativ kommer han på et sygdoms diæt foder en periode. Det er jo godt gjort at man skal være sin egen dyrlæge i sådanne tilfælde og hurra for google som har hjulpet mig rigtig meget i denne sammenhæng. Alle mine informationer stammer udelukkende fra engelske og amerikanske netsider – for de danske indeholder nul og niks – men det er der jo intet nyt i ![]()
Sådan ser måsen ud i dag – billedet er en smule uskarpt da Darwin lå ned da jeg tog billedet.
![]()







