Charlies læbefolds operation 5. del

I dag er der faldet en stor skorpe af der hvor Charlie er opereret. Der skete det at Darwin vendte hjem fra gå tur og min søn kom bærerne på ham – han kunne tilsyneladende ikke støtte af på venstre bagben??

Darwin op på bordet, så jeg kunne kigge nærmere på poten. Lige med det første kunne jeg ikke se noget – men han vedblev ikke at ville støtte af på benet. Jeg besluttede at skylle poten igennem og lavede noget lunt vand med Mediskrub i. Så blev poten skyllet igennem og tørret af. derefter blev Darwin lagt i sit bur med et kaninøre. Da Charlie spottede det lækre kaninøre blev han jo helt fyr og flamme, og ville gerne have et også 😆 – Så både han og Oscar fik et øre.

Bagefter bemærkede jeg den der mørke skorpe der var ved at løsne sig fra hans mund.. Charlie ville ikke have jeg rørte ved det, så jeg lod ham i fred.

I mellemtiden var Darwin blevet lukket ud af sit bur – og nu gik han fint på benet – så måske har han fået noget salt op og ind i en lille revne – godt jeg har det der Mediskrub i huset 😀

Der er gået 6 dage siden operationen – og Charlie har i dag fået sin sidste pille mod infektion. Nu står den på at få maven helet op igen – jeg er meget spændt på at følge forløbet med den højre læbefold og krydser alt hvad krydses kan for at svampen ikke vender tilbage til den, så den også skal fjernes.

Billedet her viser venstre læbefold efter at den mystiske skorpe er faldet af. Der måtte lige lidt flødeost til for at Charlie ville agere fotomodel 😆

Loading