I dag er det 14 dage siden Charlie fik fjernet højre læbefold. De seneste dage har jeg ikke kigget hans mund efter – dels ville jeg lade ham i fred – dels var jeg sikker på alt var i orden.
Jeg har nu til formiddag taget et nyt billede af læben – det hjælper alt sammen når “mor” har en lækker guf i hånden 😆 – så Charlie kunne både sidde pænt, give five osv. – Men det lykkedes at få et billede.
Charlie har det godt – han er blevet glad igen og er på alle måder i vigør – frisk at se på. Han leger med de andre to – opfordrer selv til leg – hvilket normalt ikke ligner Charlie. Vi har snakket om, at han helt sikkert har været mere plaget af de dumme læbefolder, end vi lige har tænkt over.
På billedet ses, at der stort set intet er tilbage, af sår, rødme, hævelse – men man aner et lille ar som ser rigtig fint ud.
![]()







