Godt jeg er en beagle

Hejsa everyone 😀
Jeg er Darwin. Jeg bor hos mine mennesker og mine to dejlige beaglevenner – Charlie og Oscar som har været så søde ved mig lige siden jeg kom ind i familien. De to har opdraget mig godt og i sær farbror Oscar har haft en pote eller to med i samspillet 😀
I dag bliver jeg 5 år og min mor siger, at hun slet ikke kan forstå hvor tiden er blevet af og at hun gerne så jeg stadig var en hvalp he he. Jeg elsker min familie og hygger mig rigtig meget sammen med dem allesammen. Og endelig har jeg fået en vægt som min mor og min dyrlæge er tilfreds med – for jeg er desværre lidt klejn i det – men jeg er også hurtig som et projektil – altid parat til at samle godbidder op som mine mennesker taber på gulvet eller kaster rundt med – de er jo lidt mærkelige dem med to ben ikke  😉 – tænk at kaste med maden – og mad må sandelig ikke gå til spilde 😉
Jeg nyder mit liv og passer mine daglige rutiner – får noget godt at spise og er altid på pletten og på sporet af et eller andet – Jeg er jo en beagle ik 😉

Jeg ser den mindste bevægelse og det værste jeg ved er katte. Jeg kan ikke udstå katte og jager dem væk. Jeg kan til gengæld godt lide at kigge på harer og hjorte som vi er så heldige at have i nærheden.

Om natten sover jeg hos min mor – hun er så flink at hun lader mig komme under dynen – jeg skal bare lige banke på først – så letter hun dynen så jeg kan komme ind under. Hvis mor er stået op og far er hjemme – så kravler jeg over til ham – under hans dyne – det er nemlig bedst at ligge sammen med nogen he he.

Min dag er sådan almindelig og jeg kan bedst lide når tingene kører planmæssigt. Om morgenen går mor i haven med alle os beagler, hvor vi får ordnet vores toilette – så spiser vi morgenmad Og efter det går mor tur med os på skift. Så leger vi i haven bagefter og så er der frokost. Bagefter er jeg træt og sover et par timer eller 3 – så skal vi ud i haven igen og lette ben og rende lidt rundt. Så spiser vi igen og bagefter går drengene med os beagler hvor vi kommer på “marken” og får lov at rende. Efter aftens tid spiser vi igen og er lige i haven. Aftenen tilbringer vi sammen med familien og er den bedste tid – da far så er hjemme fra arbejde. Ved 23 tiden går vi alle til ro i soveværelset – i hver vores kurv og så venter jeg på at mor sover – så jeg kan banke på hendes dyne – he he.

Det lyder måske lidt kedeligt – og som om vi spiser hele tiden. Vi spiser faktisk 4 gange om dagen og det har dyrlægen sagt til mor at vi skal – da det er bedst for Oscars og min mave – som er lidt dum.

I dag har jeg fået en ny sele – som jeg har prøve gået. Den er rigtig lækker at have på og så er den trafik sikker så alle kan se mig. Min mor vil også give mig et halsbånd i samme stil – men desværre have forretningen ikke min str. – men det er godt at have noget til gode. Udover det har jeg fået lov at få ½ stykke rugbrød med leverpostej på – jeg må nemlig ikke få for meget fedt i min mad – da min krop ikke kan omsætte det – men nøjj det var MUMS.

Morgen tur i haven
Morgen tur i haven
Jeg har fået mere sul på kroppen
Jeg har fået mere sul på kroppen
I ført min nye sele
I ført min nye sele
Så går turen derudad
Så går turen derudad
Lette ben bliver jeg altså nød til
Lette ben bliver jeg altså nød til
Her har Charlie været
Her har Charlie været
Min aller bedste opgave - at snuse det er beagler nemlig suveræne til ;)
Min aller bedste opgave – at snuse det er beagler nemlig suveræne til 😉

Loading