I bad på spisebordet!

I dag var det min ældste søn der gik med Darwin på formiddags tur. Han gik en tur rundt om kirken, som vi kalder det. Det er en tur på cirka 45 min og hvor der er masser af grønne rabatter, man kan gå og snuse i.

Da de kom tilbage, var Darwins pels klistret af noget? – Han havde været en del op af buske og træer, så formoder det var noget harpiks agtigt. I hvert fald var hans pels så ulækker at røre ved Bvadrr – og selvom jeg børstede ham  – virkede det ikke – pelsen forblev klistret, nærmest støvet og røre ved, og da Darwin jo sover i vores seng om natten – det meste af natten – så skulle jeg ikke have ham der før han var i orden igen.

Jeg bredte et stort håndklæde ud på spisebordet – lavede lidt hunde sæbe vand KW’s bad og føn – som jeg har helt tilbage fra min dalmatiners tid 🙂

Darwin kom op og så blev han vasket af med sæbevandet, hvor jeg brugte en en gangs vaske klud  – og det var noget han kunne lide på den måde 😆 – derefter blev pelsen vasket af i rent vand også med en vaskeklud. Så blev Darwin tørret godt igennem med et stort håndklæde – og nøjj – hvor var han glad, da han kom ned på gulvet. Jeg tror godt han har kunnet mærke at pelsen var mærkelig. Og så kunne han ligge sig til at sove til middag 😀

Loading