almindelige maveproblemer kan opstå ligesom hos mennesker. Beaglen er jo en nysgerrig hund hvorfor den nogle gange (nogen beagler mere end andre) spiser et eller andet råddenskab som den finder på sin vej. Det kan være alt lige fra A-Z. Nogle hunde er vild med at spise lort, både katte, hare, hjorte og andre hundes efterladenskaber kan den finde på at spise. Hvis der så samtidig er sygdom i efterladensskaberne ja så bliver beaglen meget ofte syg.
De første symptomer på en evt. forgiftning er at beaglen kaster op. Opkastet kan være slimet og skummende hvilket kan være tegn på en forgiftning. Det man så skal gøre, når opkastningen er ovre, er at bringe hunden i ro. Den kan have det skidt, ryste og savle, hvilket er tegn på kvalme. Senere kan man give den lidt vand. Den må ikke drikke mere end nogle få slurke da det bedste er at faste beaglen cirka 24 timer.
Efter de 24 timer kan man forsigtigt prøve at give den lidt tynd havregrød, med lidt sukker på toppen. De fleste beagler vil gerne spise havregrøden. Giv den max 3-4 spsk i starten. Efter 3 timer, kan man give den mere hvis det er blevet i maven. Så kan man gå over til godt ukogte ris (de koger cirka 1½ time) og lidt kogt kylling. Man kan godt blande lidt A-38 i risen.
Man kan bruge produktet Zoolac som er en pasta som indeholder en masse gavnlige mælkesyre bakterier, eller som jeg selv bruger Probiotics Power som er mælkesyrebakterier i tørret form. Zoolac er lidt peberet i sær hvis man har flere hunde som skal have.
Man kan også give sin hund et såkaldt skånefoder til sarte maver som kan købes enten hos dyrlægen eller i dyrhandler. Selv vælger jeg skånefuldfodret når opkastningerne er ophørt da det virker hurtigere på den dårlige mave.
Et andet fænomen en beagle kan blive ramt af er det såkaldte Cherry eye (kirsebær øje). Det er et symptom i den 3. blinkhinde i det ene eller andet eller begge øjne. Symptomet viser sig ved at blinkhinden presses op ligesom en boble og bliver rødt, deraf navnet kirsebær øje. Hvis hunden rammes af det kan øjet på sigt tage skade og give løbende øjne og kronisk øjenkatar. Man kan operere for lidelsen. Nogle gange kan man presse boblen forsigtigt på plads så øjet bliver normalt igen.
Med hensyn til synet må jeg lige ligge dette link – det er pludselig blevet mere aktuelt efter at min ældste beagle Charlie har fået konstateret grå stær. http://www.scribd.com/doc/3976477/Hundens-synssans
Min Charlie har i perioder lidt af Cherry eye. Dette har vist sig i stressede situationer hvor han har overbelastet sine sanser. Sidste gang han var udsat for det, var da han blev “angrebet” af naboens to dansk/svensk gårdhunde. De kom fra begge sider af ham og hvor han havde svært ved at fokusere på begge hunde. Dette fik det ene øje til at “poppe ud” og hvor jeg efterfølgende fik presset boblen på plads. Dette er nu snart 2 år siden og han har ikke haft det siden.
En anden sygdom som danske beagler kan få er Neck pain en slags menigitis hos hunden. Sygdommen er så fremskredet at man i beagleklubben er gået i samarbejde med Københavns universitet for at klarlægge udbredelsen af sygdommen. Det er derfor ekstremt vigtig at hvis man går i med tanke om at anskaffe sig en beagle at man vælger en anerkendt opdrætter, da disse gør et stort arbejde for at frembringe race typiske hunde som er så sygdoms frie som overhovedet muligt. Lad være med at falde for en hundehandler eller masse producent, men gå efter en anerkendt opdrætter gennem beagleklubben. Se i øvrigt dette link om sygdommen: http://www.beaglepack.dk/2009/04/beagle-neck-pain/
Beaglen kan også rammes af reverse sneeze. Dette er en forholdvis almindeligt forekommende “sygdom” hos mindre racer – i sær de kort snuede som mops, fransk bulldog kan rammes af det. Men det forekommer også hos beaglen. Reverse sneeze er en omvendt nysen. Tilstanden opstår i den bløde gane som får et stræk. Det kan være hvis der er for meget træk på snoren, hunden drikker for hurtigt, stresser mere end normalt. Så kommer der en hosten/nysen som lyder ligesom om at hunden forsøger at rense sine luftveje.
Selvom reverse sneezing kan virke skræmmende,står det kun på i kort tid og kan stoppes ved massage af hundens nakke og strube og opmundtring af hunden til, at synke eller slikke. En anden måde, at afkorte reverse sneezing er, at klappe i hænderne, så hunden distraheres eller lukke for hundens næsebor med fingerne, så hunden tvinges til, at trække vejret gennem munden og synke.
Min Charlie har lejlighedsvis anfald af reverse sneezing.
Almindelige forekommende skader som små rifter eller sår kan man rense med Klorhexidin eller spraye dem med Aloe Vera spray.
Hvis man kommer til at klippe kløerne lidt for meget kan man ramme et blodkar og det kan bløde rigtigt meget. Er uheldet sket kan man stoppe blødningen med en håndfuld mel som man ganske enkelt kommer hundens pote ned i. Dette vil stoppe blødningen hurtigt. Man kan også købe noget Ferriklorid på apotektet og duppe på kloen. Hvis beaglen brækker en klo kan man bruge de før omtalte råd eller lægge en kompresforbinding. Er kloen knækket skal man passe på ikke at få for meget skidt i såret da der kan gå betændelse i det. Man kan skåne kloen/poten med en babysok som man giver hunden på. Skyld gerne poten i Klorhexidin.
Hvis beaglen skærer sin pote på glasskår eller andet under en gåtur må man i første omgang vurdere om dyrlægen skal se på det. Det er ikke altid godt at sy sådan et sår da man kan risikere at lukke bakterierne inde i såret. Det er nogle gange bedre at holde såret åbent og så smørre det med Klorhexidin creme og give hunden en sok på. Hver gang hunden har været ude skyller man poten i Klorhexidin, smørre klohexidin creme på og så sokken. Lad hunden have sokken på et par timer og tag sokken af. Hunden må gerne selv være med til at holde såret ved at slikke det. Ofte vil såret hele hurtigere på denne måde.





